Dalies:

Cēsīs atgriežas emigrējušie novadnieki un veiksmīgi uzsāk uzņēmējdarbību

Nepietiekamo ienākumu dēļ 24% Latvijas iedzīvotāju joprojām vēlas emigrēt un strādāt ārzemēs, tā liecina šonedēļ publiskotā TNS Latvia aptauja. Taču atsevišķas Latvijas pašvaldības novērojušas, ka arvien spēcīgāka kļūst arī pretējā straume - reemigrācija jeb atgriešanās atpakaļ Latvijā, vēsta LNT ziņas.

Piemēram, Cēsīs ir jau vairāki veiksmes stāsti, kad Anglijas un Īrijas fabrikās, viesnīcās un bāros nopelnītais ļāvis reemigrantiem atvērt pašiem savus uzņēmumus Latvijā. Cēsu novads ir vienīgais Latvijā, kas pašvaldības līmenī pats ir radījis savu reemigrācijas plānu. Domnieki arī devušies arī uz Angliju un Īriju saukt mājās reiz uz ārzemēm emigrējušos novadniekus. Šis reemigrācijas plāns ir daudz efektīvāks nekā valsts radītais. Vairāki cēsnieki par ārzemēs nopelnīto naudu ir atvēruši savus uzņēmumus.

Reemigrantu jaunajiem uzņēmējiem pašvaldība dod iespēju izmantot 20 tūkstošus eiro lielā fonda līdzekļus mazā biznesa uzsākšanai, palīdz atrast telpas, sniedz nekustamā īpašuma nodokļa atlaides, grāmatvedības un mārketinga konsultācijas.

Silvas apģērbu veikals atvērts pirms diviem mēnešiem un ir pats jaunākais no gada laikā izveidotajiem reemigrantu pieciem uzņēmumiem Cēsīs. Astoņus gadus Anglijā Silva strādāja auto mazgātavā, vēlāk fabrikā. Tur mērķtiecīgi sakrāja trīs tūkstošus eiro, ieguva kontaktus, lai tagad no Anglijas ievestos apģērbus pārdotu Cēsīs.

Tieši turpat blakus telpās ir vēl vienas reemigrantes veikals. Ineta atvēra bērnu apģērbu veikalu pērn novembrī, ieguldot Anglijā un Īrijā nopelnītos septiņus tūkstošus eiro. Lēmumu atgriezties un investēt Cēsīs, Inetu iedrošinājusi tieši pašvaldības reemigrācijas programma.

Bizness no rokas iet arī Dinai, kuras skaistumkopšanas salons pēc mēneša svinēs gada jubileju. Lai arī Cēsīs esot vairāk nekā divdesmit frizētavas un konkurence ir sīva, tomēr Dinas ideja - Anglijas salonu šikumu pārcelt uz mazpilsētu izrādījusies veiksmes formula.

Cēsis ir arī viena no retajām pilsētām Latvijā, kur katram bērnam individuāli tiek nodrošināts skolotājs-asistents, lai ātrāk iejustos izglītības sistēmā, bet reemigrantu pirmsskolas vecuma bērniem tiek dota priekšroka iegūt vietu bērnudārzā.

LNT Ziņas.

Foto: photopin.com

Citas ziņas